Additional information
| SKU | 29840 |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 in |
| Pre-Order | No |
| License | PlayStation™ |
| Released Date | 11/30/2025 |
| Package Type | Poly Bag |
| Product Height | 16.5" |
| UPC | 4983164-29840-6 |
| Case Pack | 16 |
The PlayStation™2 (PS2) is a game console by Sony, released in 2000 and became the best-selling console ever. Known for its huge game library, DVD playback, and backward compatibility, it helped shape modern gaming. The PS2 remains one of the most iconic systems in video game history.
The PlayStation™2 (PS2) is a game console by Sony, released in 2000 and became the best-selling console ever. Known for its huge game library, DVD playback, and backward compatibility, it helped shape modern gaming. The PS2 remains one of the most iconic systems in video game history.
| SKU | 29840 |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 in |
| Pre-Order | No |
| License | PlayStation™ |
| Released Date | 11/30/2025 |
| Package Type | Poly Bag |
| Product Height | 16.5" |
| UPC | 4983164-29840-6 |
| Case Pack | 16 |